Kim jest copywriter?

Tworzenie treści do Internetu, by były one wartościowe, interesujące i odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarkę Google wymaga odpowiednich umiejętności. Tworzeniem takich treści zajmuje się copywriter. Wiele firm korzystaj z jego usług, ponieważ zdają sobie one sprawę jak dużą rolę odgrywa teraz dobry content. Nie tylko przyciąga on klientów, ale też buduje wizerunek marki i poprawia jej wiarygodność. Dlatego też zawód copywritera staje się coraz bardziej popularny. Kim jest copywriter i jaki jest zakres jego obowiązków?

Kim jest copywriter?

Copywriter to taka osoba, która tworzy teksty i hasła reklamowe, a także inne treści, jak na przykład teksty SEO, ciekawe opisy produktów, ogłoszenia i scenariusze. Copywriting kojarzy się tylko z pisaniem. W głównej mierze tak jest jednak to nie są jedyne zadania copywitera. Obecnie uczestniczy on także w całym procesie kreacji, najczęściej współpracuje on właśnie
z tym działem i jest zaangażowany w kręcenie filmów reklamowych, bądź nagrań na przykład do radia.

Praca copywritera może być zdalna i może on pracować jako freelancer, ale także może być zatrudniony w agencji marketingowej, redakcji, firmie lub być właścicielem swojego bloga. Jest także copywriting SEO, który opiera się na pisaniu tekstów, które są odpowiednio zoptymalizowane pod wyszukiwarki Google. Dzięki takim działaniom będą one miały wysoką pozycję w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Działania te polegają na używaniu słów kluczowych, które są często wpisywane w wyszukiwarkę przez użytkowników.

Copywriter – jakie są jego zadania?

Zadaniem copywritera nie jest tylko pisanie tekstów. Czym jeszcze zajmuje się copywriter?

 • Optymalizacją stron internetowych pod kątem SEO
 • Marketingiem szeptanym
 • Planowaniem wyglądu ulotek, plakatów, stron internetowych
 • Przygotowywaniem ofert handlowych
 • Pisaniem treści do mailingów
 • Pisaniem artykułów sponsorowanych 
 • Opisywaniem produktów 
 • Pisaniem materiałów prasowych lub komunikatów PR-owych.

Jak widać jest wiele zadań, którymi zajmuje się copywriter, oczywiście to wciąż nie wszystkie z nich. Jakie są wymagania, aby nim zostać?

Copywriter – co zrobić, by nim zostać?

Copywriter powinien dobrze pisać. To podstawa działania, jednak są też pewne inne wymagania, jak na przykład:

 • Znajomość zasad SEO i analityki internetowej 
 • Znajomość programów graficznych i montażu wideo 
 • Bycie na bieżąco z trendami i poruszanie się ze sprawnością po social mediach

Zrozumienie potrzeb klienta i umiejętność zainteresowania go historią, a co więcej poprzez tę historie skłonienie go do zakupu określonych produktów, to główny cel pracy copywritera.

Aby dostać pracę, nie trzeba kończyć studiów z dziennikarstwa lub marketingu internetowego. W sieci jest wiele kursów, które pozwolą poznać podstawowe zasady działania i ciekawe informacje. Warto też poszukać książek i artykułów, które pozwolą zgłębić wiedzę z tego zakresu.

Jak skutecznie pozycjonować markę?

Efektywne pozycjonowanie

Jest wiele sposobów na pozycjonowanie marki w Internecie. Poniżej wybrane wskazówki, które pozwolą skutecznie pozycjonować markę:

 • Porównanie się do konkurencji – polega na bezpośrednim odnoszeniu się do swoich konkurentów. Można tutaj pokazywać swoją przewagę nad innymi firmami na rynku
 • Pokazanie swoich atrybutów – czyli cech, które wyróżniają firmę, a których nie posiadają inne firmy. 
 • Pokazanie korzyści – dla klienta najważniejsze są korzyści, jakie może on otrzymać poprzez korzystanie z produktu. 
 • Pokazanie produktu w użyciu – czyli nic innego jak pokazanie w jakim celu może zostać zastosowany produkt. 
 • Podkreślenie kategorii produktu – to swego rodzaju stan, kiedy jakiś produkt stał się symbolem danej kategorii owych produktów bądź usług. Dobrym przykładem będą tutaj adidasy, taką nazwą nazywane są buty, które nie są nawet produkowane przez markę adidas. 
 • Jakość i cena – to taki rodzaj pozycjonowania, gdzie za pomocą ceny też można pokazać jakość lub odwrotnie.

Pozycjonowanie marki jest bardzo ważne, ponieważ dzięki niemu można wyróżnić się na tle konkurencji wśród grupy docelowej. Dzięki pozycjonowaniu można osiągnąć bardzo duży sukces i przyciągać nowych klientów. Każda marka powinna więc zaangażować się w takie działania i poświęcić im swój czas.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.