W 2019 r. mija 50 lat od stworzenia pierwszej rozległej sieci komputerowej, która stała się później podstawą naszego Internetu. W związku z tym spróbujmy się zastanowić, jak Sieć zmieniła nasze życie.
Mało kto wie, że pomysł stworzenia rozległej sieci, nie mającej punktu centralnego, był odpowiedzią na Zimną Wojnę i zagrożenie wojną nuklearną. Amerykańska armia chciała połączyć komputery w odległych od siebie bazach wojskowych i innych strategicznych punktach w kraju. W wypadku zniszczenia którejś z baz, wszystkie pozostałe mogłyby nadal przesyłać między sobą informacje. W tym celu powołano agencję ARPA, która w październiku 1969r. stworzyła sieć ARPANET.
Powolna ewolucja Internetu
Przez kolejne dwie dekady następowała powolna ewolucja: stworzono sieciowy protokół TCP/IP, który do dziś jest odpowiedzialny za wysyłanie i odbieranie informacji między poszczególnymi urządzeniami. Powstawały kolejne sieci, komputery były w stanie przesyłać coraz więcej informacji, jednak wszystko to odbywało się w niewielkim kręgu informatyków i studentów. Dopiero pod koniec lat 80 nastąpiła prawdziwa rewolucja. Najpierw Tim Berners Lee stworzył język HTML, będący do dziś podstawą budowy stron internetowych. Niedługo później był on pomysłodawcą projektu World Wide Web, łączącego dokumenty hipertekstowe, które były zalążkiem bardzo prostych stron.
Pierwsza przeglądarka internetowa – Mosaic
Dopełnieniem HTML i WWW było stworzenie w 1994 roku pierwszej przeglądarki internetowej Mosaic, a dwa lata później pierwszego komunikatora – ICQ.Tak więc dokładnie w połowie tego pięćdziesięcioletniego okresu zrodził się Internet, w takiej formie, jaką znamy współcześnie. Jednak jeszcze w latach 90 sieć była traktowana głównie jako rozrywka czy hobby. Wszystko zmieniało się jednak wraz z rozwojem i dostępnością technologii komputerowej. Kolejne kamienie milowe nastąpiły w połowie następnej dekady: w 2004r. powstał portal społecznościowy Facebook, a w 2005r. serwis do publikacji filmów, Youtube.
Rosnąca rola komputerów
Na początku poprzedniej dekady komputery zaczęły odgrywać coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu. Internetowa bankowość, sklepy online, zdalne załatwianie spraw urzędowych stawały się coraz bardziej powszechne. Ostatnim ważnym krokiem w upowszechnieniu Internetu było wprowadzenie na rynek smartfonów. Od tego momentu wiele osób uniezależniło się od komputerów. Mając pod ręką smartfona dysponujemy właściwie kilkoma urządzeniami: komputerem / tabletem, nawigacją GPS, konsolą do gier czy aparatem cyfrowym.
Obecnie dysponujemy całą masą aplikacji, które dzięki Internetowi ułatwiają nam życie. Wracając do domu możemy zdalnie uruchomić pralkę czy system klimatyzacji. Można zaryzykować twierdzenie, że bez Internetu nie można sobie wyobrazić dzisiejszego życia. Ma to jednak i swoje ciemne strony. Z każdego miejsca czyhają zagrożenia cyberataków, sieć i jej możliwości są wykorzystywane przez przestępców i terrorystów. Dlatego też, ciesząc się ze wszystkich udogodnień, które daje nam Internet, powinniśmy jak najbardziej dbać o bezpieczeństwo w sieci.
Gdyby nie Internet, to świat w czasie Covid-19 nie miałby racji bytu. W Internecie znajdziemy wszystko, wystarczy spojrzeć ile razy robiliśmy zakupy w sklepie internetowym, jak często zaglądamy na Facebooka, czy chociażby jak prowadzimy internetowe agencje marketingowe